Krótki poradnik – jaką sadzonkę lawendy wybrać do ogrodu, a jaką na plantację.
- Lavandula angustifolia Hidcote Blue Strain – jedna z najbardziej znanych odmian. Kwiat jej lawendy po zasuszeniu jest bardzo ciemny. Idealna do ekstrakcji olejków i hydrolatów. Bardzo duża mrozoodporność. Można sadzić nawet w górach.
- Lavandula angustifolia Munstead Strain – Lawenda wąskolistna Musntead – lawenda wiecznie zielona, sprawdzona odmiana wśród nasadzeń miejskich, dobrze znosi duże zasolenie, doceniana przez pszczelarzy.
- Lavandula angustifolia Blue Scent – Lawenda wąskolistna Blue Scent – wśród wszystkich lawend najdłużej kwitnie, pozyskuje się z niej dwa do 3 zbiorów. Odmiana bardzo wydajna pod względem suszu lawendowego. Z daleka wygląda jak bukszpan.
- Lavandula angustifolia Vera – Lawenda wąskolistna Vera – jest synonimem Lavanduli officinalis. Termin ten był kiedyś używany do oznaczania roślin wykorzystywanych do celów leczniczych. Ma bardzo słodki aromatyczny zapach.
- Lavandula angustifolia Elisabeth i Platinum Nico –Lawenda wąskolistna Elisabeth i Lawenda wąskolistna Platinum Nico – dorosłe rośliny tych odmian są bardzo wysokie, osiągają do 90 cm a kwiatostan osadzony jest na długich łodygach. Odmiany te często są stosowane zamiennie za grosso na plantacjach.
- Lavandula angustifolia Silver Mist – Lawenda wąskolistna Silver Mist – lawenda jedyna w swoim rodzaju, posiada liście pokryte lśniącym kutnerem, posadzona w ogrodzie w słońcu mieni się jak srebrna kula. Nowość
- Lavandula angustifolia Platinum Blonde –lawenda wąskolistna Platinum Blonde – ozdobą tej sadzonki lawendy są żółto zielone liście. Głównie to jest jej atutem.
- Lavandula angustifolia Pico Blue –lawenda wąskolistna – lawenda typowa miniaturowa, karłowata dorastająca do 25 cm. Idealna do nasadzeń wśród niskich bylin jak dzwonki, żagwiny czy goździki.
- Lavandula intermedia Grosso – Lawenda pośrednia – odmiana bardzo poszukiwana – posiada jedne z najdłuższych łodyg z kwiatostanem. Coraz częściej pojawia się na plantacjach. Lawenda posiada dorodny krzak o rozmiarze do 1 metra na wysokość i szerokość.
- Lavandula angustifolia Ellagance (Purple, Goliath, Sky, Pink, Ice)) – seria odmian wyróżniająca się na rynku bardzo dobrym kwitnieniem w pierwszym roku uprawy, wczesnością, silnym krzewieniem u podstawy. Sadzonki tej lawendy są stosunkowo niskie, dorastają do 30-35cm
- Lavandula angustifolia Lavance Purple – odmian ta kwitnie później od Ellagance. Kwiatostan bardzo puszysty. Odmiany niskie dorastają do 30-35cm.
- Lavandula intermedia Edelweiss – lawenda biała, najwyższa z wszystkim odmian lawend jasnych i o najdłuższych kwiatostanach, do niższych lawend zaliczymy Lavandula Blue Scent White (50 cm) – odmiana bardzo rozłożysta. Najniższa to lavandula Snow dorasta do 30-35m, bardzo zwarta odmiana.
- Lavandula angustifolia Rosea – Kolor kwiatu jasno różowy, kwiatostan pozostaje ładny mimo opadów, niższą odmianą jest ellagance pink – posiada o wiele więcej kwiatu i o ciemniejszej barwie.
W ogóle nie jestem zorientowany w temacie lawendy, dopiero zaczynam swoją przygodę z tą roślinką i zadam bardzo podstawowe pytanie – jakiej ziemi lawenda wymaga? Jakie minimum/optimum.
Lawenda pięknie będzie rosła w nasłonecznionym miejscu. Bardzo ważne jest pH gleby, wskazane jest od 5,5 wzwyż. Lawenda o wiele bardziej lubi towarzystow róż niż iglaków czy wrzosów.
Czy zakładając małe poletko lawendy (100 szt) można zastosować agrowłókninę przeciw chwastom? Ułatwiłoby to pielēgnację.
Można zastosować włókninę, najlepiej 50 lub 80 gram z UV , wówczas słońce nie zaszkodzi. Ostatnimi czasy zaczeliśmy stosować włókninę broząową, wydaje mi się, że jest bardziej wytrzymała i estetycznie lepiej wygląda, mam nadzieję, że pomogłam 🙂
Czy na agrowloknine mozna posypać korę ? jak to bedzie tolerować lawenda?
Kora zakwasza, lepiej biały kamyszek, proszę uważać, agrowłóknina słabo przepuszcza wodę