Kiedy przycinać lawendę?

                      Sadząc sadzonki lawendy przyjdzie nam zmierzyć się z jej ścinaniem po przekwitnięciu w gruncie. Temat dyskusyjny i różnie opisywany.

Z naszych doświadczeń wynika, że lawendy zakwitają tylko raz w sezonie wegetacyjnym (Munstead, Hidcote) można przyciąć do połowy września.  Lawendy powtarzające kwitnienie po pierwszym ścięciu (Blue scent, Folgate), czyli zakwitające dwa razy zostawiamy na zimę przekwitnięte i formujemy je wiosną na przełomie kwietnia/maja gdy zaczną się zielenić. Sposób ten jest przez nas sprawdzony i nie opóźnia pierwszego kwitnienia w stosunku do innych odmian lawend.

5 Replies to “Kiedy przycinać lawendę?”

  1. „Lawendy powtarzające kwitnienie po pierwszym ścięciu …..” co to znaczy.? Kiedy to pierwsze ścięcie dla Blue Scient, ? Gdy kwiaty są jeszcze świeże, czy gdy tracą kolor?

    1. Lawenda Blue scent bardzo szybko zakwita, pierwsze ścięcie jest jak przekwitnie czyli w połowie lipca, następnie lawenda ponownie zakwitnie w sierpniu i fiolet utrzymuje się aż do pierwszych przymrozków

  2. Posadziłam 100 krzaczków blue scient. Zastosowałam agrowłókninę. Czym ją przysłonić? Kora jest kwaśna……, może kamień. Co będzie najlepsze?

  3. Jak przyciąć legendę.? Czy do połowy zielonego przyrostu? Czy krócej.?

  4. witam, 2/3 zostawiamy a 1/3 ścinamy, obrazowo mówiąc ścinamy tam gdzie kończą się zielone liście, formujemy w kule,mam nadzieję, że pomogłam.

Dodaj komentarz